کبودی و ورم آلت تناسلی مردان + شکستگی آلت هنگام رابطه جنسی

جهت دریافت نوبت از مطب دکتر فرشاد نامداری تماس بگیرید.

کبودی و ورم آلت تناسلی مردان می تواند برای افراد نگران کننده باشد و توصیه ما مراجعه فوری به یک اورولوژیست برای تشخیص و درمان است.

ورم آلت تناسلی مردان در حین تحریکی جنسی و نعوظ امری طبیعی است ولی بافت نرم آلت تناسلی ممکن است در اثر آسیب و صدمه دچار درد و تورم شود.

امروز قصد داریم در این مقاله همراه با دکتر فرشاد نامداری فوق تخصص اورولوژی و ناباروری مردان، علائم شکستگی آلت تناسلی مردان و راه های درمان آن را بررسی کنیم.

تورم زیر کلاهک تناسلی نشانه چیست؟ آیا تورم بالای دستگاه تناسلی سمت چپ خطرناک است؟ شکستگی آلت تناسلی مردان درمان دارد؟ و سوال های رایج دیگری که در ادامه به آنها پاسخ خواهیم داد.

ساختار آلت تناسلی مردان چگونه است؟

ساختار آلت تناسلی مردان چگونه است؟

برای اینکه بتوانیم علت کبودی و ورم آلت تناسلی مردان را بدانیم در ابتدا از دکتر نامداری خواستیم تا ساختار آلت تناسلی مردان را توضیح دهند.

ساختار اندام تناسلی مردان به صورت استوانه ای و بی استخوان و غضروفی است که مجراری خروجی ادرار در آن وجود دارد و قسمت ابتدایی یا همان پایه آلت در داخل بدن و در قسمت لگن قرار دارد.

آلت مردانه شامل مجرای ادراری و قسمتی از دستگاه تناسلی است که دو سیلندر اسفنجی در قسمت بالای آلت و مجرای ادراری در قسمت پایین آلت هستند.

در زیر آلت تناسلی، کیسه بیضه و بیضه قرار دارد و در کل آلت جنسی مردانه (Penis) دارای بخش های زیر است:

 1. بخش کلاهک مانند
 2. بدنه یا بخش استوانه‌ای شکل

تغییرات آلت تناسلی در هنگام نعوظ

با تغییراتی که در آلت تناسلی هنگام نعوظ ایجاد می شود، شکستگی آلت هنگام رابطه جنسی امری محتمل اما خطرناک است و نیاز به اقدامات فوری پزشکی دارد.

دکتر نامداری فوق تخصص ناباروری مردان، مراحل تغییرات آلت تناسلی را بصورت زیر بیان می کنند:

 • آلت تناسلی در حالت عادی و بدون تحریک، کوچک است و اسفنج ها یا سیلندرها خالی از خون هستند٬ در نتیجه آلت در حالت خوابیده قرار دارد و کاملا نرم و منعطف است.
 • در زمان نعوظ سیلندرها پر از خون می شوند.
 • دریچه وریدهای خون رسان مسدود و مانع برگشت خون به عقب یا داخل ورید می شود و خون در داخل اسفنج ها حبس می‌شود.
 • در این زمان آلت تناسلی مردان حالت سفت و بزرگ پیدا می کند و نعوظ شکل می‌گیرد.

10 دلیل ایجاد کبودی و ورم آلت تناسلی مردان

در ادامه دکتر فرشاد نامداری مهم ترین علت های درد و ایجاد کبودی و ورم آلت تناسلی مردان را بیان می کنند:

1. بیماری پیرونی (Peyronie)

یک بیماری غیر سرطانی ناشی از بافت اسکار فیبری است که روی آلت تناسلی ایجاد و باعث نعوظ‌های منحنی و دردناک می‌شود و دلیلی برای نگرانی نیست.

اما گاهی این بیماری باعث خمیدگی یا درد قابل توجهی می‌شود و می‌تواند بیمار را از داشتن رابطه جنسی محروم کند یا باعث اختلال نعوظ شود.

بیماری پیرونی گاهی اوقات اگر انحنا شدید نباشد،  بدون درمان از بین می رود و گاهی این بیماری با مرور زمان بدتر می‌شود و نیاز به درمان زودهنگام دارد.

2. پریاپیسم دلیلی دیگر برای ایجاد کبودی و ورم آلت تناسلی

2. پریاپیسم دلیلی دیگر برای ایجاد کبودی و ورم آلت تناسلی

در این بیماری خون در آلت تناسلی به دام می‌افتد و تخلیه نمی شود، جریان نامتعادل و غیرطبیعی خون باعث ایجاد نعوظ آلت تناسلی مردان به مدت بیشتر از 4 ساعت می شود.

این حالت می‌تواند باعث آسیب یا تخریب بافت آلت تناسلی شود. بیمار در صورت داشتن نعوظ دردناک و طولانی مدت بدون تحریک، باید به دنبال درمان فوری باشد.

3. شکستگی آلت هنگام رابطه جنسی

یک علت مهم کبودی و ورم آلت تناسلی مردان، شکستگی آلت تناسلی است که بیشتر در هنگام رابطه جنسی اتفاق می افتد و نیاز فوری به درمان دارد.

اگر آلت تناسلی در حالت نعوظ تحت فشار زیاد خم ‌شودممکن است بخشی از آن پاره ‌شود در حقیقت چون استخوانی نیست شکستگی وجود ندارد اما به این نام معرفی می شود.

چه عواملی باعث شکستگی آلت هنگام رابطه جنسی می شود؟

کبودی و ورم آلت تناسلی مردان می تواند بعلت شکستگی آلت تناسلی هنگام رابطه ایجاد شود اما عوامل دیگری هم وجود دارد:

 • شکستگی آلت هنگام رابطه جنسی اگر آلت تناسلی از واژن خارج شده و بر پرینه یا سمفیز شرمگاهی محکم برخورد کند.
 • ضربه مستقیم به آلت تناسلی در حالت نعوظ و راست شده
 • مقاربت شدید جنسی
 • استمناء شدید و با زور زیاد
 • جراحت آلت تناسلی مانند در آوردن یا پوشیدن لباس با عجله با آلت تناسلی در حالت نعوظ
 • غلتیدن و روی شکم شدن در تخت خواب در حالتی که آلت تناسلی در حالت نعوظ است

کبودی و ورم آلت تناسلی مردان و دیگر علائم شکستگی آلت تناسلی

به گفته دکتر فرشاد نامداری شکستگی آلت تناسلی نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد درنتیجه باید نسبت به علائم پس از ضربه، حساس باشید:

 1. دردی شدید با شروع ناگهانی هنگام رابطه جنسی
 2. صدای ترک خوردگی
 3. از دست دادن ناگهانی نعوظ
 4. شروع کبودی و ورم آلت تناسلی مردان
 5. خون جمع شدگی
 6. خونریزی یا خون در ادرار
 7. احتباس یا بی اختیاری ادرار

درمان شکستگی آلت هنگام رابطه جنسی

درمان شکستگی آلت هنگام رابطه جنسی

از نظر دکتر فرشاد نامداری شکستگی آلت تناسلی، بهتر است با روش جراحی ترمیم شود زیرا درمان های خانگی می توانند باعث بروز عوارض زیر شوند:

 • درد در هنگام نعوظ
 • آلت تناسلی زاویه‌دار
 • اختلال در رسیدن و حفظ نعوظ کامل

با این ‌حال، روش‌های خانگی هنوز هم مورد توجه هستند که می توان موارد زیر را مفیدتر دانست:

 • برای کاهش کبودی و ورم آلت تناسلی مردان: استفاده از کیسه‌ی یخ به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برای دو تا سه بار در روز
 • کاهش فشار به آلت تناسلی: استفاده از یک سوند فولی برای تخلیه مثانه
 • کاهش درد و التهاب: داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن و تایلنول

بهترین فوق تخصص اورولوژی دستگاه تناسلی در تهران ممکن است آلت تناسلی را برای چند روز در آتل قرار دهد تا فشار وارد شده به آلت تناسلی کمتر شود اما بازهم می گوییم برای ترمیم شکستگی آلت تناسلی، ترمیم به روش جراحی بهترین گزینه است.

جراحی شکستگی آلت تناسلی شامل برداشتن هر نوع خون‌مردگی و توقف خونریزی است. سپس هر نوع پارگی یا بریدگی بسته می شود و اختلالات ادراری هم در صورت وجود، درمان می گردد.

روند بهبودی شکستگی آلت تناسلی مردان

مرحله بهبودی کبودی و ورم آلت تناسلی مردان  بر اثر شکستگی آلت، به میزان و شدت بیماری بستگی دارد و معمولاً بیمار حداقل تا یک ماه پس از درمان مجاز به فعالیت جنسی نیست.

اورولوژیست گاهی در مرحله بهبودی به بیمار داروهایی برای کاهش نعوظ می دهد تا ترمیم سریع تر انجام شود.

4. کبودی و ورم آلت تناسلی مردان بعلت بالانیت

در این بیماری سر آلت تناسلی (کلاهک) ملتهب می شود. که می تواند به دلیل ختنه نکردن، عفونت مقاربتی، دیابت یا شوینده های قوی ایجاد شود.

4. کبودی و ورم آلت تناسلی مردان بعلت بالانیت

5. فیموز

پوست ختنه‌گاه آنقدر سفت می‌شود که برای عقب‌کشیدن تنگ می‌شود و در کودکان خردسال قبل از شل شدن پوست ختنه گاه شایع تر است.

6. عفونت های مقاربتی دلیلی بر کبودی و ورم آلت تناسلی مردان

ممکن است به دلیل ابتلا به یک عفونت مقاربتی شاهد ورم و درد در آلت تناسلی باشید که با توجه به منشا بیماری، نیاز به درمان پزشکی دارند.

7. عفونت های دستگاه ادراری

یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث کبودی و ورم آلت تناسلی مردان شود عفونت دستگاه ادراری است که در زنان شایع تر اما در مردان نیز اتفاق می افتد.

پزشک اصولا با توجه به نوع عفونت، یک دوره آنتی بیوتیک را تجویز می کند.

8. اورتریت

بیماری اورتریت  عبارت است از التهاب یا عفونت پیشابراه وغالباً با التهاب مثانه (سیستیت‌) همراه است. این بیماری در تمام سنین و هر دو جنس بروز پیدا می کند ولی در جنس مؤنث چند برابر شایع‌تر است.

9. کبودی و ورم آلت تناسلی مردان بعلت پروستاتیت

التهاب پروستات می تواند باعث درد در آلت تناسلی و ناحیه لگن شود. عفونت های باکتریایی، التهاب عصبی و صدمات همگی می توانند باعث پروستاتیت شوند.

10.   سرطان آلت تناسلی

یکی دیگر از مواردی که مانند شکستگی آلت هنگام رابطه جنسی باعث درد، کبودی و ورم آلت تناسلی مردان می شود، سرطان آلت تناسلی است.

سخن پایانی

کبودی و ورم آلت تناسلی مردان دلایل گوناگونی دارد که مهم ترین آن شکستگی آلت هنگام رابطه جنسی است و یکی از موارد اورژانسی حساب می شود که نیاز به درمان فوری دارد.

اگر شکستگی آلت تناسلی درمان نشود، احتمال تغییر شکل دائمی آلت یا اختلال نعوظ زیاد می شود؛ بنابراین، درمان فوری دلیل کبودی و ورم آلت تناسلی مردان بالاترین اهمیت را دارد.

از آنجایی که اختلالات دستگاه ادراری هم می تواند با این مشکل بروز کند، بهترین دکتر فوق تخصص اورولوژی در تهران عالی ترین گزینه برای درمان است که در تمام حیطه های ادراری و تناسلی، احاطه کامل داشته باشد.

دکتر فرشاد نامداری و تیم تخصصی ایشان با بیش از 15 سال تجربه موفق در درمان بیماری های تناسلی می توانند مشاور و راهنمای شما در این زمینه باشند.

منبع: my.clevelandclinic

جدیدترین‌ مطالب
پربحث‌ترین‌ مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران، خیابان ولیعصر (عج)، 300 متر پایین تر از ونک و بالاتر از پل همت، بن بست سید الشهدا (ع)، ساختمان رهام پلاک 8 واحد 1

02188776801 و 09107585358